Про причини хропіння та шляхи рятування від нього

author
0 minutes, 3 seconds Read

Одним із поширених явищ є різкий звук, що видається уві сні носоглоткою, – хропіння або ронхопатія. У зв’язку зі своєю популярністю він часом виключається з числа патологій, проте є предметом сварок та жартів. Найстрашніший небезпечний стан, чиєю причиною він може стати, – нічне обструктивне апное.

Хропіння: причини відомі
Важливим провокуючим фактором патології є звужений просвіт горлянки; викликають цей стан ослаблення стінок м’язів, вроджені анатомічні відхилення, особливості чи захворювання. Найчастішою причиною є запальний процес у носоглотці та подальший набряк. Так, маленькі діти страждають від хропіння через збільшені аденоїди. Патологія у людей похилого віку пов’язана з віковою слабкістю тонусу м’язів.

Однак це далеко не всі причини: довгий піднебінний язичок, вузькі носові ходи, викривлена ​​носова перегородка, порушений прикус, знижена робота щитовидної залози, поліпи, збільшені мигдалики та ожиріння також можуть викликати його. А на перехідні зміни впливає перевтома, куріння, нестача сну та прийом алкоголю та снодійних препаратів. Також хропіння з’являється у зв’язку із віковими змінами.

У жінок хропіння провокується настанням менопаузи, що змінює склад гормонів, а саме різко знижує рівень естрогену.

Хропіння: види лікування
Патологічне стан становить певну небезпеку як пацієнта, і оточуючих його людей. Так, партнер, що знаходиться поруч, може страждати від безсоння, приглухуватості.

Тому «храпуну» слід лікувати навіть на початковій стадії, коли звуки ще нешкідливі. Якщо вчасно не вжити заходів, то патологія може перерости в нічне апное, при якому легені не одержують кисню. В результаті спостерігаються мимовільна зупинка дихання з подальшим відновленням, різке підвищення тиску та порушена діяльність серця.

Отже, терапія хропіння включає фізіотерапію, застосування медикаментів та хірургічне втручання, спрямоване на усунення провокуючих факторів та відновлення розташування носоглотки. Останній тип застосовується лише за наявності анатомічних перешкод: наприклад, викривленої перегородки носа, поліпів або аденоїдів, що розростаються.

Кріовплив або лазерне лікування є ефективним при зниженому м’язовому тонусі. До його переваг відносяться відсутність крові і мала травматичність.

Медикаменти застосовують лише при запальних захворюваннях носоглотки. В даному випадку рекомендовані протизапальні та антибактеріальні засоби, що відновлюють слизові оболонки.

При ожирінні всі дії спрямовані нормалізацію ваги, т.к. звуження просвіту носоглотки викликане жировими відкладеннями. Їх видалення спричиняє нормалізацію дихання та усунення хропіння.

Хропіння: корисні заходи
Крім терапії корисні прості заходи, такі як вироблення стратегії сну. Наприклад, слід спати на боці на невисоких подушках, голова повинна бути розташована паралельно до тіла. Це потрібно для випрямлення шийного відділу хребта. Щоб забезпечити правильність цього становища, можна скористатися ортопедичною подушкою.

Коли стратегію сну вироблено, слід впливати на причини. Так, у половини хворих є скарги на утруднене дихання, тому рекомендовано відновлення його функції. Наприклад, очищення ніздрів перед сном іноді допомагає позбутися захворювання.

Новинкою є ротові прилади, що збільшують просвіт глотки та фіксують нижню щелепу. Його єдиним недоліком є ​​складне звикання, зате серед переваг – ефективність і практичність.

З появою зупинного дихання, що поєднується з хропінням, використовується синап-терапія з приладом – герметичною маскою. З’єднана з компресором невеликої потужності, вона в маску подає повітря, яке наповнює дихальні шляхи.

Всі описані методи високоефективні та випробувані, але це не позбавляє «храпуну» від відвідування лікаря: тільки фахівець призначить швидке та дієве лікування.

Хропіння: народна мудрість
Разом із традиційною медициною часто застосовується і народна медицина. Так, одним з хороших методів є спів, що зміцнює м’язи глотки і надає їм тонус. Цей засіб діє лише за вікових змін і має бути щоденним і регулярним.

Іншим популярним способом є масло обліпихи, що закопується в ніс при хронічних запаленнях. Не менш ефективними є оливкова олія, «морська вода», спеціальні вправи та печена морква.

Хропіння, або ронхопатія – гнітючий стан, який ставить у незручне становище «храпуну» і мучить його партнера. Для його лікування слід звернутися до отоларинголога, який призначить ефективне лікування та підкаже інші можливі шляхи рятування.