Як зрозуміти, що у людини стався рецидив?

author
0 minutes, 0 seconds Read

Позбавлення залежності нелінійно. Бувають злети та падіння, іноді крок уперед веде до двох кроків назад. Рецидив, на жаль, є звичайною частиною одужання. Близько 50% людей рецидивують протягом року лікування.

Ознаки рецидиву

Хоча рецидив — звичайне явище, за наявності правильних інструментів та підтримки близьких та фахівців під час лікування та виведення із запою, його можна уникнути. Є кілька універсальних способів визначити, чи знаходиться ваша близька людина у стані відновлення.

  1. Високий рівень стресу. Якщо людина відчуває стрес через значні зміни або нагромадження дрібниць, зверніть на неї увагу. Стрес — один із найпотужніших предикторів рецидиву, і, на жаль, у сучасному світі його дуже багато. Такі обставини, як пошук роботи, розлучення або навіть пристосування до життя поза реабілітаційним центром, можуть призвести до зриву. Надмірна реакція на пролитий чай або забуті ключі, вказують на те, що людина почувається пригніченою дрібними життєвими незручностями.
  2. Ставлення до тверезості. Коли людина вперше залишає реабілітаційний центр, вона може здаватися гордою і схвильованою, щоб продовжити свій шлях до одужання. Залежний відвідуватиме групи підтримки та практикуватиме звички, отримані під час лікування. Але якщо пацієнт менше бере участь у програмі відновлення чи здається менш щасливим, це тривожний сигнал.
  3. Соціальна ізоляція. Відразу після виходу з лікувального закладу людині нормально почуватися некомфортно поряд з іншими. Але якщо вона не робить жодних спроб соціалізуватись або завжди знаходить виправдання, чому не може відвідати захід, щось не так. Пацієнт може навіть уникати людей, які підтримують його тверезість.
  4. Ризикована поведінка. Навіть після кодування від алкоголізму у Тернополі, ціна якого доступна кожному залежному, люди мають повністю змінити спосіб життя. Але коли у когось трапляється рецидив, він може почати повертатися до старих звичок, таких як прийняття ризикованих рішень. Люди роблять ірраціональний вибір: випивають чи вживають наркотики. Якщо у близької людини виникають проблеми з вибором здорового способу життя, вона спантеличена або відчуває проблеми з самоконтролем, можливо, у неї рецидив. Ще один показник — чи продовжує людина спілкуватися з тими самими соціальними колами, які вплинули на її зловживання.

Людям, які одужують від залежності, щоб уникнути рецидивів, потрібно буде внести кілька змін до свого життя, перш ніж вони залишать реабілітаційний центр. Якщо цього не зробити, пацієнт повернеться до старої поведінки.